Biochemik knězem voodoo
13. 6. 2016 | Rubriky: 2015,Články,Rock & All
Zatímco u západního publika má voodoo pověst zákeřné magie, v afrických zemích jako Togo či Benin, kde původně vzniklo, ho naopak berou jako pozitivní duchovní sílu. V otrokářské éře se nejlépe zabydlelo na Haiti, nejafričtější z karibských zemí – zatím co v USA získalo pozici pronásledovaného undergroundového kultu. O to větším překvapením je, že za jeho očištěním stál Max Beauvoir, biochemik s diplomem ze Sorbonny. Když se před 40 lety vrátil na rodný ostrov, jeho dědeček, který měl ve voodoo pozici kněze-šamana, ležel na smrtelné posteli. Když dům míjela karnevalová kapela, ukázal na svého čtyřicetiletého vnuka a určil ho svým nástupcem.
Beauvoira to sice zaskočilo, ale nabídku přijal, bylinky i obřady ho zajímaly. Když o rok později na Haiti přijeli Bill a Hillary Clintonovi na svatební cestu, pozval je na rituál, který pak bývalý prezident popsal ve svých pamětech. Ale protože voodoo se tehdy stalo součástí mocenské hry haitské diktatury, po jejím pádu musel Beauvoir uprchnout do Washingtonu. Zpět ho povolali kněží z Haiti roku 2008, kdy potřebovali novou autoritu, která by řešila jejich spory. Voodoo tehdy získalo zpět svoji státotvornou roli jako protilék na korupci i pojítko s historií, především s haitskou revolucí roku 1791, kdy byla na ostrově vyhlášena první svobodná černošská republika.
Když pak roku 2010 Haiti zasáhlo zemětřesení, objevily se hlasy že za to může voodoo. Beauvoir naopak prohlásil, že Haiťané se smrti nebojí, protože dle voodoo má každý 18 životů, devět jako muž a devět jako žena. Zemřel ve věku 79 let.
Psáno pro Rock & All, 2015/11