Etiopská hudba na letošních letních festivalech
6. 6. 2011 | Rubriky: 2011,Články,UNI
Proč je zatím etiopská hudba tak neznámá? Kapely z Mali a Senegalu cestují po festivalech už patnáct let, Etiopie má podporu znalců, ale v Evropě se s tamní hudbou setkáváme zřídka. Proč tomu tak je, vysvětluje spoluorganizátor festivalu Festivalu des Musiques d’Ethiopie, Heruy Arefe-Aine: “Etiopie má skutečně za zeměmi Západní Afriky zpoždění. V době diktatury naše hudba utrpěla těžkou ránu, celá země se dodnes zotavuje. Část hudebníků přestala hrát, část byla popravena, část odešla do exilu, část skončila ve vězení, a obnova je pro celou zemi velmi traumatická. A druhým důvodem je, že naše hudba byla dlouho neznámá, teprve třináct let ji mapuje série Ethiopiques, zatímco Senegal a Mali, kde se hraje také úžasná hudba, jsou na Západ už léta napojené díky frankofonii a vazbám s bývalou koloniální mocností Francií, která umělce vydatně podporuje jak v produkci nahrávek, tak i ve výjezdech na turné. To třeba bývalé anglofonní kolonie jako Ghana nemají, a silně to postrádá Etiopie, která zůstává trvale izolovaná. Během posledních let ale etiopští umělci na koncertech v Evropě přibývají, nejvíce cestuje zpěvák Mahmoud Ahmed, saxofonista Getatchew Mekuria, a kapelník a vibrafonista Mulatu Astatke. ”
Dva poslední ze zmíněných mají dokonce plánované koncerty v našem regionu, na pražském festivalu Respect a v Kremži v Rakousku na festivalu Glatt und Verkehrt. 74 letý Getatchew Mekuria je označován za etiopskou paralelu Ornetta Colemana či Alberta Aylera. Znalci ale upozorňují, že Mekuria se k free-jazzovým postupům dopracoval, aniž by znal americkou scénu, a že se mu to dokonce podařilo dříve. Jeho inspirací je válečný pokřik shillela, jehož se po právu bála Mussolliniho vojska, protože mobilizoval odpor nejširších vrstev. Mekuria vystoupí na Respectu na ostrově Štvanice společně s holandskou skupinou The Ex a etiopským tanečníkem Melaku Belayem v sobotu 11. června.
O šest let mladší Mulatu Astatke je označován za otce “ethio-jazzu”. Na rozdíl od Mekurii vyrůstal v těsném kontaktu se západní kulturou, v Londýně studoval na Trinity College (podobně jako Fela Kuti), a v 60. letech se stal prvním Afričanem přijatým na hudební školu Berklee. Když roku 1973 koncertoval Duke Ellington v Etiopii, Astatke byl jeho hlavním hostem, a poslední dekáda se stala vrcholným obdobím jeho kariéry. Spolu s Either/Orchestra hrál roku 2006 v Glastonbury, a v Kremži měl vystoupit už loni, ale kvůli zdravotním problémům musel zrušit celé turné. Mezítím se ale na koncertní podia vrátil, a v Kremži by měl hrát koncem července v bloku věnovaném celkem třem postavám východoafrické hudby, sledujte www.glattundverkehrt.at
Z článku v UNI, 2011/5