Hudba pikantní jak curry

2. 11. 2005 | Rubriky: 2005,Články,Rock & Pop

“Susheela Raman je posedlá ďáblem. Na jevišti se chovala jako šašek, zneuctila naše posvátné skladby tím, že je interpretovala ve stylu Michaela Jacksona, mládež svedla na šikmou plochu nám cizí hybridní kultury a našim skvělým hudebníkům popletla hlavu svojí špinavou a prodejnou komercí.” Noviny v Madrásu o společném koncertu Susheely Raman s indickými hudebníky.

V posledních letech trávíte hodně času v domově vašich předků. Jaký zážitek je bydlet v Jižní Indii?
Máme krásné dlouhé pobřeží, ale moře je docela divoké, jsou tam silné spodní proudy, na koupání to moc není. Tsunami se našeho místa naštěstí moc nedotklo, ale sousedních regionů ano, těžce to odnesli rybáři. Zajímavé je podívat se do vnitrozemí: všude je spousta zeleně a dobrého ovoce i výborného a pálivého jídla. Sloni a staré chrámy. Vedro. Ženy v barevných sárí.
Ti, kdo znají indickou realitu, často poukazují: indická tradice je bohatá, ale také představuje zátěž. Systém kast může být zvláště pro ženy drastickou zkušeností. Myslíte si, že Indie by byla lepším místem bez kast?
Tak to určitě. Hlavně na venkově. Tam ta tradice přetrvává dodnes, kasty vládnou životu. Ve městech se to mění, tam vládne byznys. Firmy si vyhledávají zaměstnance podle schopností a ne podle původu. V městském životě panuje hodně vysoké tempo, hlavně díky sektoru informačních technologií, který prodělává v Indii konjunkturu. Lidé, kteří v něm pracují, rychle vytvořili silnou střední vrstvu. V indických městech jsou dnes už kasty promíchané.
Máte nějaké vysvětlení pro to, že Indové jsou přirozeně talentovaní v tak rozdílných profesích jako je hudba a softwarové programování?
To je zřejmě vzdělávacím systémem, tím jak jsou lidé zvyklí se učit. Na západě převládá spíš analytický způsob, kdežto v indickém systému je hodně drillu, memorování, a to člověku úžasně posílí soustředění a paměť. A taky tu hraje roli motivace, snaha rychle postupovat nahoru. Informační sektor Indii umožnil, aby si uvědomila svůj potenciál.
Kterou píseň z vašeho nového alba byste českým posluchačům doporučila?
Všechny. Ale jedna je specielní. Jmenuje se Light Years, anglický text jsem napsala na starou melodii, jejím autorem je Sri Tyagaraja.
Lidé poukazují, že spiritualitu je slyšet i ve vaší hudbě. Hlásíte se k nějaké víře?
Nehlásím, ale ta hudba byla tak dlouho propojena s duchovním světem, že obě stránky dost dobře nemůžete oddělit. Nic na tom nezmění fakt, že nejsem Hinduistka. Nevěřím na žádná náboženská dogmata, ale na svobodu.
Hudba je to nejvíce abstraktní umění. Vaši hudbu konkrétně lze prožívat v mnoha rovinách. Jak ji prožíváte vy?
Hudba je také divoké umění. Muzikant nemá důvod proč by se držel zpátky. Hudba je úžasný dar přírody, skvělá možnost k sebevyjádření jednotlivce i skupiny. Je to cesta, která vede hlouběji a hlouběji.


Rubriky

Poslední články