Rudolstadt 2012
12. 11. 2012 | Rubriky: 2012,Články,Rock & Pop
“Povím vám tajemství. Tohle je náš první koncert,” prohodil skromně banjista Béla Fleck uprostřed energií sršícího společného vystoupení s malijskou zpěvačkou Oumou Sangare, které bylo překvapivým vrcholem letošního programu.
V Rudolstadtu, 150 km severozápadně od Chomutova, nejsou takové premiéry výjimkou. Během své 22leté historie se festival stal i stálicí na letní mapě českých diváků i hudebníků. Potvrzuje to průkopník moravské world music, houslista a mandolinista Jiří Plocek, který si u německých pořadatelů před lety vytvořil kredit se svojí skupinou Teagrass, a v posledních ročnících byl jediným zahraničním členem rudolstadtské poroty v soutěži Ruth, mapující německou scénu.
I když Rudolstadt počtem obyvatel nedosahuje ani 30 tisíc, festival má rozpočet srovnatelný s britským Womadem, jehož nabídka stojí na úzkém výběru zvučných jmen. Strategie Rudolstadtu je opačná, program představuje spíš pyramidu, jejímž základem jsou desítky fundovaně vybraných kapel. Jinými slovy: tak různorodou a lákavou hudební kuchyni byste jinde těžko hledali.
První zahraniční koncerty dnes světově známých Värttinä či hrdelních zpěváků z Tuvy proběhly v 90. letech právě v Rudolstadtu. Letos byla podobnou senzací sestava Narasirato z Šalamounových ostrovů, jejíž nástroje jsou tou nejlepší vizitkou metody do-it-yourself: perkuse, obrovité píšťaly, od basových až po Panovy flétny, vše vyrobené z bambusu. Do Německa cestovali dva dny s přestupem v Austrálii a Dubai, na nejbližší mezinárodní letiště souostroví se museli přeplavit přes úžinu. Za honorář za předcházející úspěšné vystoupení na australském Womadu si prý koupili přívěsný motor, a díky tomu je v Evropě nejspíš uvidíme i v příštích sezónách.
Valaši z Česka i Polska
Denní návštěvnost festivalu, který trval od čtvrtka do neděle, se pohybovala mezi 20 a 30 tisíci, a zůstává tak lehce pod letošním 31tisícovým rekordem Colours of Ostrava, pro které byl Rudolstadt důležitou inspirací. Ředitelku Zlatu Holušovou jste mohli na dřívějších ročnících často vídat, stejně jako koncertní promotéry z Prahy či ředitele Folkových Prázdnin v Náměšti nad Oslavou, který si z rudolstadtské nabídky rád vybírá: letos to byly například anglické folkařky The Unthanks, které se v Rudolstadtu představily před třemi lety.
Béla Fleck, všestranně virtuozní hráč na banjo a mnohonásobný držitel Grammy, jehož koncert se před třemi lety vryl do paměti pražské veřejnosti, v Rudolstadtu zahájil své turné s Oumou Sangaré, dnes nejrespektovanějí zpěvačkou z Mali. Nejde ovšem o žádnou producentsky režírovanou fuzi, Fleck africkou hudbu trvale sleduje, k čemuž má zcela věcný důvod, předkem banja byla drobná africká loutna ngoni, která před staletími pronikla do Nového světa v podpalubí otrokářských lodí. Oumou Sangaré čerpá z magických písní lovců z jihomalijského regionu Wassoulou, odkud je i loutna kamalengoni, na podiu nepřehlédnutelný větší bratříček ngoni. Její pulsující figury zahušťovaly rytmické pletivo baskytary a bicích, na které nehrál nikdo jiný než Will Calhoun z Living Colour.
Pod velkým podiem v Heineparku, které je protiváhou další velké scény na zámku Heidecksburg nad městem, se během koncertu sešla početná česká komunita čítající fotografy, fanoušky i písničkářku Lucii Redlovou, která tu hrdě reprezentovala valaškou komunitu. Letošní program ale nabízel i valašskou hudbu z polské části Slezska, v podání skupiny Voosi, což v překladu z polštiny neznamená vlasy, ale Valaši. Původní sestava lidových muzikantů vznikla před čtvrt stoletím, později přibrala mladší hudebníky s klasickým vzděláním. Cellista Stanisaw Lasoe
Nenápadný prorok balkánských fuzí
Další sondou do regionálních tradic našeho kontinentu byl koncert Nikoly Parova, ex-manžela maďarské zpěvačky Márty Sebestyén a jednoho z nejfundovanějších znalců balkánské hudby. Parov byl navíc klíčovým hráčem v prolínání stylů ze Západu a Východu Evropy: “Měl jsem to štěstí, že jsem se před více než třiceti lety seznámil s irským mandolinistou Andy Irvinem, který mě uvedl mezi další irské muzikanty, a tak jsem získal příležitost hrát ve velkých produkcích jako Riverdance. To ale není žárný mainstream, nepodléhá módním výkyvům, je to trvalá příležitost.” Se svým kvartetem vystoupil na hradní terase i v intimním prostředí městského divadle, což je ideální scéna k soustředěnému poslechu, na kterou diváci nevybavení novinářskou akreditací stojí hodinové fronty. Vedle flétny kaval i dalších balkánských nástrojů hrál i na švédské klávesami opatřené housle nyckelharpa, s nimiž se mimo Skandinávii prakticky nesetkáme. Dle zasvěceného posudku Jiřího Plocka se švédským hráčům přinejmenším vyrovnal, což Parov komentoval docela skromně: “Já mám ten nástroj asi dvacet let, hraju na něj ale dle svého a ne jako ve Švédsku.”
Vrcholný koncert na velkém hradním podiu se odehrál po sobotní půlnoci. Impulsem ke vzniku smíšeného, řecko-izraelsko-tureckého ansámblu My Sweet Canary byl vzpomínkový koncert i dokumentární film, věnovaný zpěvačce Roze Eskenazi. Ta byla současníkem Louise Armstronga a patřila ke kontroverzní vlně rembetiko, označované jako řecké blues. O čtyři generace mladší kapela si s jejím barvitým repertoárem poradila skvěle, v jejím čele totiž stojí tři vynikající a temperamentem odlišné zpěvačky. Jednu z nich, Mor Karbasi, jsme mohli dokonce vidět před dvěma lety v Ostravě, a celý projekt se na světové festivaly v příštím roce určitě vrátí, v říjnu ansámbl vystoupí na zahajovacím koncertu veletrhu WOMEX, kam se promotéři z celého světa každoročně sjíždějí lovit umělce.
Původně psáno pro Rock & Pop, 2012/09