Sto let Amálie Rodrigues
2. 12. 2020 | Rubriky: 2020,Články,Vltava
Portugalské fado vytváří hudební identitu Pyrenejského poloostrova stejně jako andaluské flamenco. Největší postavou žánru, který podobně jako americké blues spojuje poetickou zkratku s hořkostí, touhou i nadějí, byla portugalská zpěvačka Amália Rodrigues (1920-1999). Letos uplynulo od jejího narození 100 let. Zpěvačce i dalším spřízněným umělcům je věnován pořad 7. nebe na stanici Vltava v pátek 4. prosince.
Když Amálie Rodrigues zemřela, Portugalsko vyhlásilo třídenní smutek. O deset let později starosta Lisabonu navrhnul fado zařadit na seznam nehmotného bohatství UNESCO, k čemuž došlo roku 2011. Dnes patří Amália Rodrigues světově nejrespektovanějším postavám portugalské kultury.
Dnes je fado považováno za bělošskou hudbu, ve svých počátcích mělo africkou příchuť. Tu nejstarší esenci fada přivezli do Lisabonu portugalští námořníci, kteří ji nasáli z hudby černých otroků dovážených z Afriky do Brazílie. Muzikologové označují za předchůdce fada “nemravné” černošské tance lundum i brazilské písně modinha. První “fadistkou” se stala Maria Severa, která roku 1836 okouzlila svým zpěvem hraběte de Vimiosa a prožila s ním bouřlivý a kontroverzní milostný vztah.
I když fado bylo původně – podobně jako blues, flamenco či tango – hudbou společenské spodiny, k venkovskému folklóru má stejně daleko jako francouzský šanson. Jedná se o vybroušenou městskou hudbu, spojenou s texty významných portugalských básníků. Také instrumentální tvář fada získala během téměř dvě století trvajícího vývoje sofistikovaný a ustálený tvar. Zpěv doprovází španělská kytara, které Portugalci říkají viola, akustická baskytara a jemně zvonivé tóny portugalské dvanáctistrunné kytary. Ta měla v doprovodu původně nahradit zvuk cembala.
Nejnovějším objevem portugalského fada je zpěvačka Lina, či přesněji řečeno, její zcela průlomové a nadčasové album, které natočila s producentem Raül Refree: oba zrušili řadu dosavadních konvencí žánru, ale zároveň se přiblížili k jeho esenci mnohem víc než ti, kdo konvence slepě dodržují.
Producent Raül Refree, vlastním jménem Raül Miró – což prozrazuje jeho katalánské kořeny – pochází z Barcelony a patří k hudebním vizionářům napříč žánry i kulturami. Natáčel například s americkým kytaristou Lee Ranaldem ze skupiny Sonic Youth, jejich letošní pražský koncert bohužel zrušila covidová pandemie. Zpěvačka Lina, navzdory svému příjmení Rodrigues není se slavnou Amálii spřízněná. Vyrůstala v druhém největším portugalském městě Portu. Spolu s Raulem natočila album výhradně složené z repertoáru Amálie Rodrigues, ale posunuté do zcela odlišné zvukové roviny, než je tradiční kombinace španělské a portugalské kytary.
Amálii Rodrigues. Linu i další zpěvačky žánru uslyšíte v pořadu 7. nebe na stanici Vltava v pátek 4. prosince.