Versteckte Stimmen
30. 3. 2009 | Rubriky: Články,Knihy - recenze
“Únava mě přemohla, autobus k řecké hranici mi ujel. Slunce pomalu vychází nad horami. Taxík mě odváží po kamenité cestě. Hraniční přechod z Albánie do Řecka je na pohled fascinující, ilegální přechod v těchto místech je naprosto vyloučen,” píše německý muzikolog Eckehard Pistrick ve své knize Versteckte Stimmen, Skryté hlasy. Pistrick v izolovaných horských vesničkách pohraničního regionu Epiros studoval hudební tradici, kterou UNESCO zapsalo roku 2005 na seznam Nehmotného kulturního dědictví lidstva: albánskou polyfonii. I když knížku doprovází CD s terénními nahrávkami, nejedná se o muzikologický text, ale spíše literární podobu road-movie. Pistrick svoji lakonickou dikcí vytváří efektivní obrazy světa, který na Středoevropana působí jako totální exotika:
“V kavárně jsem svědkem spontánního střetnutí mezi dvěma polyfonními sbory. Ohlušující intenzita, hladina kořalky raki stoupá. Tradici reprezentují tři generace (70-40-20). Zpěváci: staří, tiší muži, kteří se na všechno dobře pamatují, jakoby se to stalo včera.” [Igoumenitsa/Konispol, 18. září 2004]
“Majitelka baru zpívá řeckou píseň o bolesti emigrace. Její sladký hlas se prolíná se žvaněním hráčů karet.” [Finiq, 13. září 2004]. Doprovodné CD má spíše charakter zvukového cinéma vérité nežli suchopárnou naučnost etnografických nahrávek. Celkem 20 tracků zachycuje polyfonii, svatební kapely s klarinetovými improvizacemi, které jsou typické právě pro řecko-albánské pomezí, písně řeckých menšin i instrumentální sestavu Saze Ensemble, kterou k nám Pistrick přiváží na turné v posledním březnovém týdnu. Kniha existuje zatím jen v německé verzi, loni na podzim ji vydal Destinatio Verlag v Halle [www.destinatio.de], ISBN 978-3-938819-02-9, a stojí 18 Euro.
Eckehard Pistrick (1980) studoval muzikologii, dějiny a kunsthistorii na Universitě Martina Luthera v Halle. V letech 2000 až 2003 na této univerzitě pracoval jako asistent Prof. Dr. Gretel Schwörer-Kohlové. Od roku 2004 podnikl sběratelské expedice do Albánie, Řecka, Makedonia, Bulharska. Poté, když roku 2005 získal titul M. A.. organizoval koncertní turné s tradiční albánskou hudbou v Německu, za což získal cenu Kulturni nadace Siemens. Roku 2006 podnikl další výzkumy v Bali a Kambodži. V současné době pracuje na své doktorské práci na téma Epiros a písně o migraci – vícehlasé zpěvy a vytváření identity a paměti v pohraničním regionu. Od roku 2007 se účastní projektu Vizuální a zvukové vyjádření albánské identity nadace Thyssen na Oddělení etnomuzikologie Univerzity Halle. Vedle vědeckého výzkumu pracuje jako žurnalista a rozhlasový autor se specializací na hudbu Balkánu.
Z článku v UNI, 2009/3